CHEMIE, ALERGIE A ZNIČENÉ VLASY

Jak to je s tou chemií?

 

 • silikony
  obalují vlas a pokožku neprodušným filmem a uhlazují je. Není vhodné je používat na vlasovou pokožku. Na konečky vlasů nejsou nevyhnutně škodlivé, ale nejsou kompatibilní s barvením hennou - henna méně drží na vlasech obalených silikony.
 • parabeny
  konzervanty, zvyšují dlouhodobější životnost produktu. Mohou mít vliv na hormony a způsobit alergickou reakci.
 • sulfáty
  pěnidla, můžou podráždit pokožku a narušit vlasové vlákno.
 • peroxid vodíku
  odstraňuje pigment z vlasů, čímž je zesvětluje a dělá je tak křehčími. U silných dávek peroxidu může dojít snadněji k poškození vlasů či pokožky.
 • amoniak (čpavek)
  dráždí oči a sliznici.
 • PPD látky
  obsažené hlavně v tmavých a černých barvách, je častým alergenem.
 • chemické parfémy
  mohou způsobit alergické reakce, podráždění pokožky či těžší dýchání.

Proč nedoporučujeme používat chemickou vlasovou kosmetiku, i když nás láká výhodnou cenou, krásnou vůní a instatními účinky? Co vše nám z dlouhodobého hlediska může způsobit?

 

 

ZNIČENÉ VLASY

Chemické látky jako jsou silikony, parabeny, sulfáty, peroxid, amoniak, PPD látky nebo různé parfémy nám síce dočasně vytvoří efekt lesklých vlasů, zářivých barev a podmanivých vůní, avšak vlasy nevyživují. Právě proto vlasy zevnitř vysychají a umírají.

VYPADÁVANÍ VLASŮ

Dlouhodobé používání chemických vlasových přípravků může způsobit i větší vypadávaní vlasů, obzvlášť pokud máte citlivou vlasovou pokožku a jemné vlasy.

ALERGIE

Mnozí přecházejí k přírodní vlasové péči právě z důvodu alergických reakcí na chemické látky obsažené v běžně dostupných šamponech či barvách.

 


Pamatuj, že cokoliv aplikuješ na svoje vlasy či vlasovou pokožku se automaticky dostává do těla. Následně se vylučováním tyto látky dostávají do vody, oběhu, a tak i do přírody. Proto vybírej kosmetiku pečlivě, s láskou a zodpovědností ke svému tělu i životnímu prostředí.

CO MŮŽEŠ PRO ZDRAVÍ SVÝCH VLASŮ UDĚLAT TY?

 1. Vždy čti složení.
 2. Vyhýbej se levným a silně parfumovaným produktům.
 3. Používej šampon a kondicionér bez silikonů a parabenů.
 4. Dbej na to, aby tvoje vlasová péče obsahovala výživné a funkční látky.
 5. Pokus se omezit chemické přípravky na minimum.
 6. Detoxikovat vlasy a vlasovou pokožku od chemie pomocí VOONO masky Hair of Gaurí.
 7. Vlasy barvit rostlinnými hennovými barvami.

 

 

 

Abychom ale byli objektivní, syntetické látky mají ovšem ve vlasové kosmetice svoje místo. Bez peroxidu vodíka bychom se nemohli stát blondýnkami, bez umělých barviv bychom neuměli dosáhnout extrénmích barev (růžová, zelená, žlutá), bez konzervantů by nám produkty nevydržely tak dlouho. Ne všechny synteticky vytvořené látky musí nevyhnutně škodit, záleží v jakém poměru jsou používány.  Ideálem je ovšem pečovat o vlasy, vyživovat je přírodními prostředky, aby pak když občas, když použijeme něco chemického, byly na to naše vlasy připraveny a neuškodilo jim to. 🙂 Takzvaně čím méně chemie, tím lépe a vše s mírou.

 

Foto zdroj: Pinterest, Getty Images, Popsugar